Portakal Bahçesi

Vitamin Bahçem Finike ve Kumluca Bahçelirinden sipariş geldiği anda dalından ürünleri toplayıp hemen paketleyip size göndermek için kurulmuştur.Kaliteli Sebze ve Meyve her tüketicinin hakkıdır. — Arif Gürkan/CEO

Portakal Bahçesi

Finike Hakkında

Antalya ili topraklarında yetiştirilen portakal türleri içinde özellikle Finike portakalı, dünyaca tanınan bir lezzete sahiptir. Yeryüzünde binin üzerinde portakal çeşidi olmakla birlikte hiçbiri Finike portakalının yerini tutmaz. Alüvyonlu toprakların kapladığı bereketli ova ve ilçenin kendine has havası, bu coğrafyada dünyanın en lezzetli portakallarının yetişmesini sağlar. California Üniversitesinin (ABD) dünya çapında gerçekleştirdiği araştırma sonucunda, Finike portakalının, dünyanın en lezzetlisi ve kalitelisi kabul edilen California portakalından daha kaliteli olduğu saptanmıştır.

Çekirdeksiz, sulu ve tatlı olmasının yanı sıra, bileşim öğeleri, vitamin ve mineraller açısından da son derece zengin olan Finike portakalı, Türk Patent Enstitüsü tarafından, “menşe adı” ile coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir. Öyle ki Finike’den alınıp başka bölgelere dikilen fidanlar, Finike portakalının yetişmesini sağlayan coğrafi etmenlerin o bölgelerde olmaması nedeniyle aynı renk, kalite ve aromayı taşımazlar.

Kumluca Hakkında

Kumluca’nın ilk yerleşimi ilçenin merkezinin 5 km kadar doğusunda, tepelerin eteklerinde Sarı Kavak adıyla 1830 yıllarında kurulmuştur.

Elmalı’dan ayrılan Finike ile Antalya‘ya bağlı Iğdırmağardıç Bucağı Kumluca ve Kemer diye ikiye ayrılarak, Kemer Antalya’ya, Kumluca’da Finike’ye bağlanmıştır.

Bu sırada Sarıkavak, Iğdırmağardıç Bucağının bir mahallesidir. Bugünkü Kuzca Köyü ise o zaman ayrı bir bucak idi. 1924 yılında Kuzca Bucağının merkezi Gödene’ye (Altınyaka) alınmış ve zamanla göçebe halkın yerleşerek kalabalık bir merkez haline getirdiği bugünkü ilçe merkezinin bulunduğu yerde kumluca bucağı kurulmuştur.

Kumluca bucağı sonraları daha da büyümüş, 7033 sayılı kanunla 1958’de Finike’den ayrılarak ilçe olmuştur.

lçe ekonomisinde ana gelir kaynağı seracılıktır. Seracılık ilçe nüfusunun tamamına yakınını doğrudan etkilemektedir. Çünkü ilçede yaşayan tum halk seracılığın ve portakal bahçelerinin ekonomisi ile işlerini yönlendirmektedir.

Kumluca
Vitaminbahçem Logo

Vitaminbahçem Hakkında

Finike ve Kumluca toprakları narenciye ve sebze üretimi için son derece elverişli topraklardır.

Bu topraklarda yetişen narenciye özellikle portakal dünyanın en güzel portakallarından birisi olarak kabul edilir.

Kumluca ise sebze üretiminin merkezi konumundadır.

Vitamin Bahçem Finike ve Kumluca Bahçelirinden sipariş geldiği anda dalından ürünleri toplayıp hemen paketleyip size göndermek için kurulmuştur.