Finike Portakal Çeşitleri

Portakal Çeşitleri

Finike Portakal Çeşitleri

Portakal ağaçları, dünyada en yaygın ekili meyve ağaçlarıdır. Portakallar, doğal tatlılıkları, meyve suları ve marmelatlardan yüz maskelerine ve şekerlenmiş portakal dilimlerine kadar çok çeşitli türleri ve kullanım çeşitliliği nedeniyle popüler bir meyvedir.

Washington Navel

Akdeniz Bölgesinde bilinen en eski göbekli portakal çeşididir. Sofralık portakallar içerisinde en çok talep edilendir.

Antalya’dan Hatay’a kadar, bütün Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Son zamanlarda Navel grubundan dikimi yapılmaktadır.

Meyveleri büyük, yuvarlak oval arası, stil ucunda belirgin bir “göbek”mevcuttur. Meyve kabuğu koyu portakal rengi, hafif pürüzlüdür ve kolay soyulur.

Çekirdeksiz, kolayca dilimlenen meyve, tatlı fakat yeterli ekşilikte, aromalı ve lezzetli bir türdür.

Jaffa (Shamouti)

Türkiye’de özellikle Mersin’de yetiştirilen bir çeşittir. Taze tüketim için ideal bir portakaldır. Meyvelerin özellikleri ekolojiye göre değişebilirse de karakteristik bir aroma ve zengin bir tada sahiptir.

Taze tüketim açısından sulu, çok üstün lezzetli ve kalitelidir. Neredeyse çekirdeksiz ve portakallar arasında en kolay soyulan türdür. Depolama ve taşımaya elverişlidir.

Valencia

Türkiye’de başlıca üretim bölgesi, Akdeniz Bölgesidir. Değişik ekolojik koşullara çok iyi uyum sağlayabilen bir çeşittir. En geççi tatlı portakal olup sıcağa çok dayanıklı bir çeşittir. Hem sofralık hem de sıkmalık bir portakal türüdür.